Sørvágsvatn/Leitisvatn

Největší jezero Faerských Ostrovů má hned dva názvy, kdy Sørvágsvatn používají obyvatelé Sørváguru a ti, co bydlí dále na západ. Naopak název Leitisvatn preferují všichni ti, kteří bydlí od Sørváguru na východ (a těch je na Faerech velká většina). Nicméně přesto narazíte spíše na jméno Sørvágsvatn.

Najdete jej na Ostrově Vágar, leží ve výšce 40 m.n.m. a do Atlantského Oceánu vytéká na svém jižním konci, kde se voda valí přes hranu útesu přímo do oceánu a tvoří vodopád Bøsdalafossur. Pokud poletíte na Faerské Ostrovy letadlem, pravděpodobně jej budete přelétat krátce před přistáním, přistávací plocha mezinárodního letiště Vágar je totiž jen pár set metrů od břehu Sørvágsvatn.

Sørvágsvatn je zcela jistě nejpopulárnějším jezerem na Faerských Ostrovech a podél jeho břehů vede oblíbený a nenáročný trek k útesu Trælanípan. Z tohoto místa můžete vidět jezero ve zcela mimořádném úhlu a jeví se, jako by levitovalo nad oceánem. Nachází se totiž ve výšce cca. 40 m.n.m. a při pohledu z útesu Trælanípan vidíte jak hladinu oceánu, tak těsně u něj i jezero Sørvágsvatn. A to vytváří zajímavou optickou iluzi.

Nedaleko silnice tu najdete zpodobnění bájné bytosti/příšery Nixe.

Zaveď mě tam!

Nejbližší akce

Všechny

Nejbližší místa

Všechny

Nejbližší Jezera

Všechny