ONLINE PRŮVODCE: Počasí na Islandu

Počasí na islandu je velmi proměnlivé, obvykle větrné a někdy kruté. Charakterické jsou mírná léta a pro většinu překvapivě teplé zimy. Ať už na Island jedete kdykoli, buďte připraveni na cokoli. Od sněhových bouří po azurové nebe.

počasí na Islandu je velmi proměnlivé
počasí na Islandu

Aktuální informace o počasí a různá varování, o kterých byste opravdu měli vědět najdete na webu vedur.is.

Na Islandu mají rčení: „Pokud se ti počasí nelíbí, počkej 5 minut.“

Panuje tu oceánské klima výrazně ovlivňené Golfským proudem. Je tedy velmi stabilní a díky němu se teploty na Islandu  celoročně pohybují cca. mezi -5°C a +15°C. Ano, můžete se podívat na tabulku průměrných teplot, ale to vůbec neznamená, že v červnu nemůže být na Islandu -2°C a sněhová vánice či naopak v lednu příjemných +9°C a krásná jasná azurová obloha. Obojí jsem zažil.

Buďte připraveni na opravdu silný vítr. Na Islandu fouká pořád a všemi směry. Na rychlost větru do 20 metrů za vteřinu se ani neupozorňuje. Ovšem vězte, že např. dnes, 10.1.2019 byl na severu Islandu hlášen vítr o rychlost 50 metrů za vteřinu (180 km/h). A to už jednoho může odfouknout (i s autem!).

Tomu všemu je nutno přizpůsobit výstroj. Jako jsem začal islandským čtením, skončím jedním z Norska, které však i tu na Islandu perfektně platí: „Není špatného počasí, jen špatného oblečení.“ A proto o oblečení na Island podrobně v samostatném článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *