Laki

Laki je jedna z nejúžasnějších hor Islandu. Ne snad díky její prominenci, tvaru, nebo něčím podobným. Je tak známá a slavná díky výhledům, které nabízí. Najdete ji totiž téměř uprostřed vulkanické trhliny zvané Lakagígar, kterou tvoří 134 kráterů. Ty vznikly během jedné z největších vulkanických erupcí historie. Vše začalo 8 června 1783 kdy se země rozestoupila.

Vulkanická aktivita trvala až do konce února 1984 a konečný účet byl zdrcující. Pošla nejméně polovina veškerého dobytka a zemřelo asi 25% tehdejší islandské populace. Navíc, tato erupce, která na zemi vyvrhla asi 12 km³ sopečného materiálu a změnila 565 km² v lávové pole měla značný vliv nejen na islandské podnebí, ale i na podnebí v celoevropském rozsahu. Historikové také soudí, že právě tyto dramatické změny měly značný vliv na události, na jejihž konci byla francouzská revoluce.

Na jednom konci kráterů Lakagígar můžete vidět ledovec Vatnajökull, na pozadí druhého konce to je ledovec Mýrdalsjökull.

Jak najít Laki:

Horu Laki najdete v Islandském vnitrozemí asi 50 kilometrů severně od městečka Kirkjubæjarklaustur. Cesta trvá asi 2 hodiny, provede vás kolem slavného kaňonu Fjaðrárgljúfur a vodopádu Fagrifoss. Cestou je nutné překonat několik potoků a řek až nakonec dojedete k parkovišti, kde můžete zaparkovat a odskočit si a kde dostanete rady a instrukce od místních rangerů.

GPS souřadnice hory Laki: 64.070248, -18.237391 Zaveď mě tam!

Fotografie hory a z hory Laki:

Laki
stoupání na Laki
pohled z Laki
Krátery Lakagígar
krátery Lakagígar a ledovec Vatnajökull
krátery Lakagígar a ledovec Mýrdalsjökull
krátery Lakagígar

Nejbližší místa

Všechny

Nejbližší Hory

Všechny