Vážení čtenáři a zájemci. Po pár letech odkládání z důvodu koronavirových opatření se zdá, že nám je Poseidón letos již nakloněn a umožní nám cestu přes vody severního Atlantiku nejdříve na Faerské ostrovy a pak na Island bez zádrhelů…
Je kdesi hluboko ve vás Marco Polo a touha objevovat neznámý nový svět? Že je Island zprofanovaný a na Faerských Ostrovech už není co objevit?
Láká vás představa, že jste v místech, kam se podívá jen několik lidí za rok a která třeba jen nedávno vznikla, jako je např. nejnovější ostrov světa? Nebo se procházíte po ostrově, který má jen jednoho stálého obyvatele (tedy pokud nepočítáme ovce)? Ostrovy, které by většina lidí ani nenašla na mapě, místa taková, která navštíví jen několik lidí za rok, případně i ta celkem populární, jen prostě z jiného úhlu?
Na začátek bych rád řekl, že i přesto, že budeme bydlet převážně v kempech a někdy i v místech úplně odlehlých od civilizace, všechno potřebné vybavení pro život vám bude k dispozici. Žádné vlastní extra vybavení nebudete potřebovat, v podstatě vám stačí vzít si foťák, oblečení (a dobré boty) a vyrazit. Tedy vám bude určitě stačit sbalit se jen do příručního zavazadla. Nejen že ušetříte za odbavené zavazadlo, ale ušetříte tak i místo v autě, které není neomezené. Auto je komplet přestavěný VW T4 long se střešními stany.
Jestli je právě toto o čem sníte, pak zbystřete své smysly a čtěte dál.
Pod plánovacím perem Rubena Langa, který zároveň bude vůdcem smečky a na základě jeho 5 let průzkumů oblasti vzniká právě tato neobvyklá expedice, která nás zavede na místa, kam se podívá jen několik lidí za rok, na ostrovy, které mají jen jednoho stálého obyvatele (tedy pokud nepočítáme ovce), nejnovější horu světa vznikou teprve v roce 2010. Téměř vše už bylo objeveno, zaznamenáno, zaevidováno a zkatalogizováno (a najdete to tady Křížem Krážem Světem.cz), zbývá už jen posledních pár míst, která čekají na svojí šanci. A vy můžete být při tom. Navíc k Islandu nyní přidávám Faerské Ostrovy.
To nejdůležitější o Expedici Island a Faerské Ostrovy 2023:
- nová místa
- známá místa z neobvyklých úhlů pohledu
- malá kompaktní skupina
- místně znalý a zkušený vůdce smečky
- jedinečná akce, která se již nebude opakovat
Jiní o mých předchozích akcích: “Pořád na Island a na stanování vzpomínáme. Bylo to hrozně fajn, jsem ráda, že jsme jeli s tebou.” – Jana
V malé skupině (maximálně 6 duší) podobně smýšlejících a přesto jiných lidí bude pro každého k dispozici přehršlé množství zážitků a dojmů, které jsou jako z jiného světa. A pak také ty přízemní věci jako zázemí expedičního speciálu, stan, spacák s hygienickou vložkou, karimatka, termoska a láhev na vodu. Dále výbava pro společné (a v případě potřeby i individuální) vaření, množství drobností jako dezinfekční prostředky, krémy na opalování, ekologické mycí prostředky, repelenty a tak podobně. A především vůdce smečky připravený vyřešit každou možnou překážku. Jen s mírnou nadsázkou se dá říct, že vám stačí si zabalit foťák a můžete vyrazit. S cestou na Island/Faery (pokud rovnou nevyrážíte v prvním termínu z Čech) rád pomůžu, není ani těžký ani drahý se tam dostat. Ke každému termínu přidám konkrétní odkaz, ale ve všeobecnosti jsem napsal článek na téma Levné letenky – jak hledat, tak tam mrkněte.
Jediné zásadní co očekávám od vás je schopnost ujít 10 (Faery) – 15 (Island) kilometrů středně náročným terénem. A že k tomu budete mít odpovídající obuv (ideálně i náhradní).
Rozpočet jednotlivých termínů:
Hrubě orientačně cca 20-35.000 týden, podrobněji dále u jednotlivých termínů. Jedná se o cenu za osobu, pokud byste dokázali (a někteří si tak opravdu myslí) zorganizovat za takovou cenu cestu pro celou 6 člennou skupinku, rád se k vám přidám a povozím se. Také v rozpočtu není jídlo, netuším co a kolik toho sníte. Ceny potravin však nejsou nijak dramatické, vše stojí cca. 1,5x – 2x více, než u nás. Jsou dokonce světlé výjimky jako kuřecí maso, ryby, džusy, některé mléčné výrobky, které tam pořídíte levněji.
Pár důležitých slov o této akci:
Primárním účelem této akce je rozvoj projektu Křížem krážem světem (podrobněji o tomto projektu a jeho misi si můžete přečíst tady), zdokumentování bílých míst na mapě, následné zanesení těchto míst do mapky a podrobné zdokumentování Faerských Ostrovů. I přesto, že si budeme pořád nablízku, očekávám, že budete elementárně samostatní. Také vezměte na vědomí, že to, že něco jedem zmapovat znamená, že někdy je třeba jít ne v úplně perfektním počasí (to platí především pro islandskou část, na Faerech si budeme moci vybírat mnohem lépe). A mnoho z míst kam půjdem není ‘hned u parkoviště’, očekávám, že bez problému zvládnete ujít 10 kilometrů středně těžkým terénem. Pokud hledáte zážitek více cestovkového charakteru, pak by se vám mohla mnohem více líbit akce Nejkrásnější místa Islandu. To ale v žádném případě neznamená, že půjdeme natruc ve špatném počasí, právě naopak! Počasí a světelné podmínky nám budou průvodcem (a proto vám ani na rozdíl od cestovek nemohu slíbit pevný itinerář), např. na Faerských ostrovech je počasí někdy diametrálně rozdílné nejen mezi ostrovy, ale i v rámci ostrovů. A to mají jednotlivé ostrovy často jen několik kilometrů. Co vám ale mohu slíbit, že vždy budeme tam, kde to bude dávat nejlepší smysl. Pokud je vám blízká ryzí příroda a chcete vidět místa, o kterých se v žádném průvodci nedočtete, pak jste tady úplně a zcela správně. A navíc, spoustu krásných ‘instagramových’ míst, kde se vždycky rád stavím budeme mít cestou, takže o ty hlavní lákadla obou zemí stejně nepřijdete, nebojte.
Několik poznámek všeobecně:
Vstupní podmínky vzhledem k opatřením v souvislosti koronavirem – V současné době se zdají být docela mírné, tak se snad nic nepředvídatelného už nestane. Do Dánska lze jet bez testu, pokud jste očkovaní, nebo jste prodělali covid-19, podrobné informace najdete tady. Na Faerské ostrovy při příjezdu z Dánska (tedy i pro cestu trajektem, případně letecky přes Kodaň) není potřeba již nic, jen je doporučený rychlý antigen, podrobné informace jsou tady. V případě Islandu je netné vyplnit jakýsi předpříjezdový formulář. Neočkovaní to mají komplikovanější a stále musí do 5 denní karantény. Očkovaným stačí negativní PCR test ne starší než 72 před nástupem k letu a nejlepší to tu mají ti, co prodělali covid a mají na to důkaz v podobě pozitivního PCR testu v době kratší, než 180 dní, podrobné informace najdete tady.
Vaření – bylo by ideální a super, kdybychom našli společný jídelníček (takový nejmenší společný násobek jídel) a vařili si společně. Je to lepší, levnější a zábavnější. Na Faerech to bude možnost, na Islandu pak téměř nutnost.
Bezpěčnost – obě země kam jedeme se řadí mezi nejbezpečnější země světa. V posledních letech však ale zejména na Islandu dochází až příliš často k vloupání do zaparkovaných vozů při turistických atrakcích. Je tedy ve vašem zájmu, abyste byli schopni a ochotni brát zejména při delších výletech vše drahé s sebou. Předpokládám, že dražší věci budou převážně mobily a fotoaparáty, které budete chtít mít venku u sebe. Ale pokud budete brát např. notebook, abyste ho prostě také hodili do batůžku a šli jsme.
Termíny pro Faerské Ostrovy:
druhá půle května/přelom června 2023 – Faerské Ostrovy (rovnou z Čech se mnou v autě (na vás však bude koupit palubní lístek na trajekt v ceně 120 euro ‘pro pěší’), případně byste přiletěli na Vágar (kdykoli po 20.dubnu) a pak bychom se domluvili na setkání. Letecky to sice vyjde levněji, ale ten zážitek z plavby na trajektu je nezapomenutelnej. Fakt! Vím o čem mluvím, jel jsem 12x. Zpět pak odletíte letecky z Vágaru. S letenkama vám pomůžu. Mezi Dánskem a Islandem jezdí Faerská společnosti Symril Line. Všechny trajekty, ceny a možnosti najdete na jejich stránkách tady.

Plánovaná data pro rok 2023:
20. 5. – 5. 6. 2023 – Faerské Ostrovy (max. 7 + 1 lidí)
Odjezd z Prahy 20. květena odpoledne směr dánský přístav Hirtshals (přespání někde cestou)
21. 5. – 23. 5. 36 hodinová zenová cesta na trajektu severním Atlantikem okolo Norska a Skotska
23. 5. – 5. 6. objevování a mapování krás Faerských Ostrovů
5. 6. – rozloučení se na letišti Vágar
odhadovaná celková cena ´ode dveří ke dveřím´za tuto akci je cca 37.500 kč
5.6. – 11. 6. 2020 – Faerské Ostrovy – Klidnější (foto)část
Poznávání Faer tzv. ´Na pohodu´.
Tato část je vhodná jak pro příchozí na tento týden, tak pro ty, co pojedou další etapu a chtěli by strávit delší čas na Faerských Ostrovech.
11.6. – 26. 6. Faerské Ostrovy a Island (max. 5 + 1 lidí)
11. 6. zahájení této části akce na Faerských Ostrovech po vašem příletu (příjezdu lodí)
11. 6. – 15. 6. prozkoumávání Faerských Ostrovů
15. 6. – 16. 6. přejezd trajektem na Isand
16. 6. – 26. 6. prozkoumávání Islandu (především od severovýchodu k jihu)
26. 6. rozloučení se na letišti v Keflavíku
odhadovaná celková cena ´ode dveří ke dveřím´ za tuto akci je cca 68.600kč
Od 26. 6. do 7.8. týdenní etapy s tématem neznámý Island (max. 5 + 1 lidí)
odhadovaná celková cena ´ode dveří ke dveřím´ za tyto etapy je do 30.000kč
+ předběžně, ale pravděpodobně akce ´Velký Návrat´aneb Z Islandu přes Faery až domů. cca. 21. 8. – 8. 9. 2023 (max. 5 + 1 lidí) (tato etapa by byla asi už spíše na pohodu, bez dlouhých průzkumných pochodů, navíc s možností vidět polární záři.)
21. 8. zahájení této části akce v Keflavíku
21. 8. – 31. 8. poznávání především jižní části Islandu
31. 8. – 1. 9. přejezd z Islandu na Faerské Ostrovy
1. 9. – 8. 9. poznávání a průzkum Faerských Ostrovů
8. 9. rozloučení se na letišti na Faerech a návrat domů
odhadovaná celková cena ´ode dveří ke dveřím´ je cca. 57.600kč
Co nás čeka a nemine:
Faerské Ostrovy:

Krásné a přes svojí relativní blízkost k nám i celkem exotické území rozkládající se na 18 ostrovech, kde vrtulníky fungují jako MHD a cola (ať už Coca či Pepsi) stojí víc než benzín, kde nikde není k oceánu více, než 5 kilometrů a kde najdete jediný most přes Atlantik. Na ostrově Mykines mají kolonii papuchalkové (a také terejové). A když budeme mít štěstí a bude ještě trocha sněhu, uvidíme zasněžené papuchalky. Neslibuju, ale bylo by to hezký. Od 1. května jezdí na ostrov Mykines trajekt, tak budeme mít tu možnost, ideálně tam trajektem a zpět vrtulníkem. Pokud si chcete o Faerech počíst něco z mého pera, pak můžete hned ve dvou cestopisech, jeden letní týden na Faerech a pak druhý Faerské Ostrovy v zimě.
Faerské Ostrovy byly roku 2015 na základě hlasování čtenářů National Geographic destinací roku. Místo, kde přelet helikoptérou z ostova na ostrov stojí méně než trajekt, kde žije víc ovcí než lidí, a především, kde se dá bez nadsázky říci, že nejlepší doba, kdy je navštívit bylo loni, ale když už to nevyšlo, ta druhá nejlepší je letos. Projedeme místa známá i ty méně známá, všechna dechberoucí. A při těch cenách vyhlídkových letů helikoptérou by byl hřích se také neproletět.
V prvním termínu (tedy pro ty, kdo pojedou rovnou z ČR) prozkoumáme především vzdálenější oblasti od centrálních Faer, např. ostrovy Svínoy a Fugloy, kde jak praví legenda vůbec nic není, tak uvidíme, jestli je to pravda a podáme světu zprávu. I to je úděl objevitelů, někdy prostě nic neobjevit. A také ostrov Skúvoy, kde jsou prý nepříliš známá hnízdiště papuchalků.
Jak jsem vás trochu strašil v sekci pár důležitých slov o této akci, tak pobyt a prozkoumávání Faer zas tak náročné není a to především proto, že budeme mít vždy zázemí po ruce. A pak, největší vzdálenost k moři nikdy není víc než 5 kilometrů. Jak by řekl Malý Princ, když jde člověk pořád rovně, moc daleko nedojde. Nejdelším výletem bude cesta k opuštěné vesnici Slættanes a to pravděpodobně stihneme hned v prvním termínu. Pak už budou jen lehčí a středně náročné výšlapy s krásnými výhledy. To ovšem neznamená, že si nebudete moci přechod na vlastní žádost udělat, např. mezi Saksun a Tjørnuvík. Vy to vezmete pěšky a zbytek skupiny si vás pak vyzvedne autem. V plánu je také proletět se vrtulníkem, který slouží jako Faerská MHD, třeba na ostrov Mykines. Případně si sjednat charterový let.
Island:

Popsat Island stručně nejde, je tak obrovský a rozmanitý, že jej nejde dokonce ani zaškatulkovat. A v rámci této expedice se navíc všem škatulkám vyhneme. A i přesto, že budou některé dny na pohyb odpočikovější, nemělo by vám dělat problém ujít 10 – 15 kilometrů středně náročným terénem. Moje druhá domovina, ostrov, který mám projetý doslova Křížem krážem. Už chybí zmapovat jen několik několik desítek míst a mapa bude kompletní. A já si budu po pěti letech práce moct říct: “Dílo je hotovo, 3x hurá”. A právě u tohoto konečného kompletování můžete být. Tento rok už určitě přibude Þórsmörk, kde jsem si předloni zlomil nohu a loni se tam nešlo dostat kvůli záplavám, takže do třetice. Jasně že i oblast Hveravellir či ostrovy Grímsey (ten při Drangsnes), Surtsey a pokud bude chuť tak i Vigur (který je m.j. aktuálně k mání za 2 mil dolarů). A pak možná, buď sám či s někým z vás i oblast Hornstrandir. Vodopád Drynjandi kdesi za koncem světa v oblasti Strandir, či Vígabjarsfoss. Dobýt Sveinstindur za hezkého počasí a Herðubreið za jakéhokoli počasí. A pořádně si prohlédnout kaňon Stuðlagil. Mrknout na Tvísöngur a vykoupat se v pekle. I to na Islandu jde.
A pokud najdu odvahu a spolusouputníky, pak se můžem vydat na Heklu, ta prý o sobě nedá vědět dřív, než 30 minut před erupcí. Průměrná doba mezi erupcemi je 15 let a vzhledem k tomu, že naposledy chrlila lávu v roce 2000, už má trochu po termínu. Tak uvidíme.
A k tomu se zastavit u všech těch hezkých míst cestou.
Ubytování – na Islandu je v plánu pouze kempování (průměrně cca 1800 ISK/noc (tedy asi 320 Kč/noc), výjimečně za velmi nepříznivých podmínek nějaké ubytování v pokojích. Počítejte s teplotami 5 – 10 °C. Určitě pozorně pročtěte články o počasí na Islandu, o doporučeném oblečení pro Island a o sezónách na Islandu.
Důležité: Na Island si určitě nezapomeňte přibalit plavky. Zatím je na mapě asi 50 geotermálních jezírek, nicméně na Islandu jich je více než stovka, máme tedy ještě co objevovat. A samozřejmě se cestou můžeme stavit v i těch, které už na mapě jsou.
Kdybyste snad chtěli ještě trochu vizuálního navnazení, tak přidávám video, které jsem pořídil při mých předchozích cestách, třeba vám pomůže se rozhodnout:
Tak a teď už víte vše. Pokud máte zájem se přidat na palubu expedičního speciálu, nebo se ještě chtěli cokoli zeptat, neváhejte mě kontaktovat buď mailem na krizemkrazemislandem@seznam.cz případně telefonicky na čísle 775 545 392. Pokud byste se chtěli připojit v červenci či začátkem srpna přímo až na Islandu (mezi daty 30. 6. – 8. 7.), napište mi, určitě něco vymyslíme.
Tak se těším na Faerech/Islandu na shledanou,
Ruben
p.s. Proč se přihlásit hned?
Nepoužívám remarketing. Nezačnou na vás tedy odevšad vyskakovat reklamy s hláškou “dokončete nákup!”. Pokud odejdete, pak jen po létě narazíte na fotky z této akce a řeknete si “sakra, proč já jsem vlastně nejel/a??” Tak mrkněte do kalendáře a bookněte si místo!